Menu główne

Transport w mieście Zamość

Transport drogowy w Zamościu - do transportu drogowego w Zamościu służy miejski układ i przebieg ulic oraz dróg. Miasto stanowi węzeł drogowy o znaczeniu krajowym: przebiegają tędy drogi krajowe DK17(E372) i DK74; oraz wojewódzkim - zbiegają się tu drogi wojewódzkie: DW837, DW843 oraz DW849. Skala transportu i natężenie ruchu w Zamościu nie jest tak duże jak w większych miastach czy węzłach drogowych (np. Lublin), jednak odgrywa ważną funkcję w gospodarce miasta.

Transport kolejowy

Przez Zamość przebiegają dwie linie kolejowe: 72 normalnotorowa: Zawada - Zamość - Hrubieszów Miasto; posiada znaczenie drugorzędne, prowadzi ruch osobowy (odcinek Zawada - Zamość) i towarowy. Od stacji Zawada inne linie kolejowe biegną: na północ w kierunku miejscowości Rejowiec oraz na południe do Bełżca, od której w Zwierzyńcu odbiega linia na zachód do Biłgoraja. 65 Linia Hutnicza Szerokotorowa (siedziba spółki obsługującej linię mieści się w Zamościu): Hrubieszów Towarowy - Sławków Południowy; posiada znaczenie krajowe, omija miasto od północy obwodnicą, prowadzi ruch towarowy (zapewnia zaopatrzenie "Huty Katowice" w rudę żelaza z Zagłębia Donieckiego na Ukrainie).

Transport zbiorowy

Zamość posiada połączenia autobusowe (PKS i przewoźników prywatnych) i kolejowe, zapewniające bezpośredni dojazd do niektórych odległych miast w kraju (m.in.: Bydgoszczy, Częstochowy, Katowic, Kielc, Krakowa, Łodzi, Opola, Poznania, Rzeszowa, Słupska, Torunia, Warszawy, Wrocławia) oraz za granicą, a także do pobliskich miejscowości wypoczynkowych na Roztoczu (jak Józefów, Krasnobród, Susiec, Zwierzyniec). Po pozbawieniu miasta dawnych pociągów w roku 2009, od 2011 r. uruchomiono nowe kolejowe połączenia regionalne. Funkcjonuje tu również komunikacja miejska (Miejski Zakład Komunikacji), która obsługuje 27 linii, w tym linie podmiejskie. W miejscowości Mokre znajduje się lotnisko Zamość-Mokre. Jest to lotnisko sportowe Aeroklubu Ziemi Zamojskiej, w którym można skorzystać z lotów turystycznych m.in. nad Zamościem. Obecnie samorządy miasta, gminy i powiatu współpracują nad jego rozbudową dla ruchu pasażerskiego, dla mniejszych samolotów. W mieście dostępne są ponadto drogi rowerowe (chodniki pieszo-rowerowe), przede wszystkim wzdłuż niektórych głównych ulic miasta, ale również na osiedlach. Ich długość wzrasta, co jest obecnie związane również z remontami ulic, pozwalając tym sposobem na bezpieczniejsze poruszanie się rowerem po mieście.

Transport lotniczy

W 2014 przy ul. Aleje Jana Pawła II oddano do użytku sanitarne lądowisko Zamość-Szpital.